LYS’de Türkçe ve Edebiyat derslerine nasıl çalışmalı?

18 Nis 2013 Per 12:37
Bu haber 316 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Üniversite sınavlarına hazırlanan adaylar ‘LYS’de çıkacak Türkçe ve edebiyat konularına nasıl çalışmalı?

 

YGS sonuçları açıklandı, üniversite sınavı maratonu LYS ile devam ediyor. Haziran ayında yapılacak olan LYS’ ye kısa bir zaman kala, öğrenciler için LYS’ de soru çıkan derslerde çalışmalarına rehber olabilecek bir yazı dizisi hazırlıyoruz. Bugün Türkçe-Edebiyat derslerine nasıl çalışmalı? Haberi ile başlayan yazı dizisi matematik, geometri, coğrafya, fizik, kimya, tarih, felsefe gibi LYS’ de tüm soru çıkan dersleri kapsayacak.

2013 YGS Türkçe ve edebiyat soruları zor muydu? LYS’ de hangi Türkçe ve edebiyat konularından kaç soru çıkıyor? Türkçe ve edebiyat sorularının sınav puanına etkisi ne kadar? LYS’ ye nasıl çalışmalı gibi sorularımızı yanıtlayan İlim Yayma Cemiyeti İrfan Dershaneleri Türkçe Öğretmeni Mehmet Eskin, öğrencilere de önemli tavsiyelerde bulundu.

YGS’ de çıkan Türkçe ve edebiyat soruları geçen yıllara oranla zor muydu?

2013 YGS soruları önceki yıllarda çıkmış sorularla değerlendirildiğinde önemli bir farklılık gözlemlenmediğini söyleyebilirim. 40 Türkçe sorusundan 30’u yani yüzde 75’i anlam bilgisi (sözün, cümlenin ve paragrafın anlamı ve yorumu) şeklindeydi. 10 soru ise dilbilgisi kurallarını uygulayabilme, yazım-noktalama ve anlatım bozukluğu konularından oluşmaktaydı.

YGS’ de Türkiye geneli ortalaması 16,8 soru

Bir önceki YGS’ yle karşılaştırıldığında sorular biraz daha kısa tutulmuş. Biliyorsunuz, soruların uzun olması geçen yıl çokça eleştiri almıştı. Genel anlamda sorular ezberleyen veya sadece bilen öğrencilerin değil, okuduğunu anlayan ve yorumlayan, dil bilgisi kurallarını uygulayabilen öğrencilerin yapabileceği düzeydeydi. Ama maalesef öğrencilere okuma alışkanlığı istenen düzeyde kazandırılamadığı ve öğrenciler dil bilgisinden adeta korktuğu için YGS’de Türkiye geneli Türkçe ortalaması 16,8 olarak gerçekleşmiştir. YGS’ de 40 sorudan 30’u anlama dayalı. Yani okuduğunu anlayabilme, değerlendirebilme ve yorumlayabilme yeteneğini ölçmeye yönelik. Bu soruları da kendi içinde değerlendirdiğimizde 3 soru verilen bir sözü değerlendirme, 7 soru cümleyi değerlendirme, 20 soru da paragrafı değerlendirme şeklindedir.

Türkçe sorularını çözebilmek için kitap okumak çok önemli

Görüldüğü gibi soruların dörtte üçü yoruma dayalı. Bunun için öğrencilerin bol miktarda kitap okumaları gerekir. Kitap okuma işi de sadece roman düzeyinde olmamalı. Sınav sorularının önemli bir bölümü deneme, eleştiri, makale türü yazılardan alınan metinlerden oluşmaktadır. Öğrencilerin bu tür metinlerle ilgili de okuma yapmaları oldukça önemlidir. Tabi bol bol anlam soruları çözmeli.  10 soruluk bölüm ise yazım-noktalama, dilbilgisi ve anlatım bozukluğundan oluşmakta. Yazım-noktalama ve anlatım bozukluğu sorularındaki amaç, dili doğru şekilde kullanabilme, yazıya aktarabilmedir. Dil bilgisi konularına ait sorular da bu kuralları uygulayabilmeye, metin üzerinde bulabilmeye dayalı. Yani sadece ezberleyerek yapılabilecek sorular değil. Bilgilerin metin üzerinde uygulanmasına dayalı sorular. Öğrenciler çalışırken bu durumu dikkatten kaçırmamalı. Konuyu çalıştıktan sonra mutlaka uygulama yapmalı, yani soru çözmeli; yanlış sorulardan hareketle konu tekrarı yapmalıdır.

LYS’ ye nasıl çalışmalı?

LYS ile ilgili yanlış bir algı var. LYS denince sadece edebiyat soruları anlaşılıyor. 2012 LYS’ yi baz aldığımızda 23 sorunun Türkçe, 33 sorunun edebiyat sorusu olduğunu görürüz. Öğrencilerin Türkçe’ den kopmamaları, yani YGS konularını tekrar etmeleri son derece önemli.

Edebiyat sorularına gelince bunları da iki gurupta incelememiz mümkün. Birinci grupta, kafiye, redif, söz sanatları, şiir türleri, düz yazı türleri gibi edebiyat bilgilerini ölçen sorular. Bu konular öğrenildikten sonra soru çözümü ile bilgiler pekiştirilmeli. İkinci grupta yer alan sorular ise edebiyat tarihi ile ilgili. Yani başlangıcından günümüze edebiyat tarihi. Bunlar içerisinde de Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatına özel bir önem veriliyor. Bu sorular bilgi esaslı sorular. Öncelikle konu çalışması yapılmalı. Çalışırken ezber yapmaktan ziyade sanatçılarla ilgili okumalar yapmak; özetler, biyografiler okumak, edebi dönemleri araştırmak yararlı olacaktır. Bütün bunlara rağmen bazı soruların büyük ölçüde ezbere dayalı olduğu da gözden kaçırılmamalı.

Türkçe ve edebiyat soruları sınav puanına ne kadar etki ediyor?

YGS Türkçe soruları sayısal bölümler için yüzde 20, sözel bölümler için yüzde 30 ile yüzde 40, eşit ağırlık bölümleri içinse yüzde 33 ile yüzde 37 arasında bir katkıya sahip.

LYS Türk Dili ve Edebiyatı testi ise YGS ‘deki derslerle beraber eşit ağırlık bölümleri için yüzde 18 ile yüzde 25, sözel bölümler için ise yüzde 15 ile yüzde 20 arası bir katkıya sahip.

Bunu şöyle bir örnekle somutlayabiliriz. TS-2 puan türünde derslerin katkı yüzdeleri şu şekildedir. Türkçe:18, Temel Matematik:6, Sosyal Bilgiler:11, Fen Bilgisi:5,Türk Dili ve Edebiyatı:25, Coğrafya-1testi:5, Tarih:15, coğrafya-2 testi:5, Felsefe grubu:10.

Tablodan da anlaşılacağı gibi Türkçe (YGS) ve Edebiyat (LYS) testlerinin TS-2 puanı hesaplanmasında (18+25=43) yüzde  43 gibi bir katkısı var.

 

Gizem GÜL

http://www.on5yirmi5.com/

 

border=0

Benzer Haberler

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:

Sınavsız memur olunabilir mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirlenen bazı […]

Somali’de Gülen grubu ...

Somali’nin başkenti Mogadişu’da Gülen grubuna ait Nil […]

Öğretmenlere performansa gör...

Başbakan Yardımcısı Babacan, eğitimde devrim niteliğinde bir […]

Pedagojik formasyon bekleyen...

YÖK lisans öğrencilerine pedagojik formasyon eğitimi programıyla […]

Çiğ köfte de masum değilmiş

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinden Doç. Dr. Sinan […]

Üniversiteye girişte yeni sistem!

Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite için yeni bir […]

Bakan Avcı: Dershanenin arka...

Bazı gazetelerde, bizimle ilgili haberlerde kullandıkları fotoğrafları […]

2014′de memurlar ne ka...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni yılda kamu […]

KÖŞE YAZARLARI

POPÜLER HABERLER

Türkiye’nin En Başarılı İlköğ...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim Okulları Destekleme […]

Banka Sınav Soruları

Bankacılık sınavlarında genel yetenek olarak çıkan sorular […]

Halk Bankası Uzman Yardımcısı, Banko ve Servis Görevlisi Sınavları Soru Ve Cevapları

Halk Bankası Uzman Yardımcısı, Bank...

Halk Bankası Uzman Yardımcısı, Banko ve Servis […]

SBS Yedek Yerleştirme Nedir, Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

SBS Yedek Yerleştirme Nedir, Ne Zam...

2011 SBS yerleştirme sonuçları açıklandı.1. yerleştirme sonucuna […]

Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi ve Okutman Olma Şartları Değişti

Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevl...

Profesör, doçent ve yardımcı doçent dışında kalan […]

En çok öğretmen açığı olan alanlar

En çok öğretmen açığı olan alanlar...

2011 yılı iç denetim raporuna göre mesleki […]